Przenośniki taśmowe

Przenośniki taśmowe

Przenośniki taśmowe to obecnie jedna z podstawowych metod transportu materiałów o różnych właściwościach, wykorzystywana przede wszystkim w górnictwie zarówno odkrywkowym, jak i podziemnym. Naszym zadaniem, jako marki INTERkrąż, jest projektowanie, konstruowanie oraz dostarczanie Klientom najwyższej jakości oraz efektywności działania części do przenośników taśmowych, wspomagających ich pracę. Jesteśmy w tym bezkonkurencyjni!

09-T3180289.JPG [226.99 KB]

Przenośnik taśmowy - budowa

Zadaniem przenośnika taśmowego jest ciągły transport materiałów sypkich, kruszyw i skał na różne dystanse od kilku metrów do wielu kilometrów. Przenośnik taśmowy składa się z połączonych ze sobą konstrukcji wsporników, a także górnego i dolnego pasa taśmy. Materiał przenoszony jest górnym pasem, natomiast dolny służy jako powrotny ruch taśmy ciągu przenośnika. Przenośniki taśmowe są jednym z najbardziej ekonomicznych form transportu.

Główne zalety przenośników taśmowych:

  • zmniejszenie liczby personelu,
  • zmniejszone zużycie energii i paliwa,
  • długie okresy między przeglądami i konserwacjami,
  • niezależność systemu od czynników zewnętrznych,
  • niska wrażliwość na działanie środowiska i zmienne warunki pogodowe,
  • obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

18-P6030205.JPG [149.04 KB]

Transporter taśmowy bez terenowych ograniczeń

Największą przewagą przenośników taśmowych jest możliwość nieprzerwanego transportu ogromnej ilości materiału. Przenośniki projektowane są na indywidualne zamówienia z wykorzystaniem komponentów elektrycznych i mechanicznych, jak np. wsporniki z krążnikami, pasy, taśmy czy też silniki, które spełniają najwyższe standardy jakości i wydajności. Przenośniki taśmowe w górnictwie pozwalają zaadaptować się do różnych warunków terenowych, a pochylenie terenu nie stanowi dla nich żadnych przeszkód. Mogą one transportować materiał po zboczach pochylonych nawet do 18°.

Części do przenośników taśmowych

Najważniejszą częścią każdego przenośnika taśmowego są krążniki. To one stanowią główne elementy robocze transportera taśmowego. Krążniki INTERkrąż charakteryzują się naprawdę długą żywotnością. Ich uszczelnienie zapewnia nieprzepuszczalność pyłu i wody, dając tym samym gwarancję skutecznego zabezpieczenia gniazda łożyskowego, a w efekcie nieprzerwaną, wieloletnią pracę tych elementów. To krążniki podpierają taśmę, obracając się łatwo i swobodnie nawet pod bardzo dużym obciążeniem.

Prawidłowe zwymiarowanie i dobranie krążników ma istotne znaczenie dla pracy przenośnika, zapewniając wysoką wydajność oraz oszczędność eksploatacyjną takiego urządzenia. Krążniki montowane są na wspornikach przymocowanych do konstrukcji przenośnika za pomocą połączeń śrubowych lub też są trwale przyspawane do poprzecznicy lub ramy przenośnika. Układ krążników górnej trasy przenośnika jest zazwyczaj trójkrążkowy o kącie pochylenia rolek bocznych od 20 do 45o dla szerokość pasa od 400 mm do 2200 mm. Krążniki na pojedynczym wsporniku są tej samej długości i podpierają pas z równomiernym rozkładem sił i obciążeń. Za pomocą girlandy możliwe jest pochylenie krążnika bocznego nawet do 60%. Dolny zestaw krążników na wspornikach projektowany jest jako układ jedno lub dwu krążnikowy o kącie pochylenia od 10 do 15o.

1.JPG [146.78 KB]

Elementy INTERkrąż niezastąpione w przenośnikach taśmowych

Oferowane przez INTERkrąż części do przenośników taśmowych mają przede wszystkim na celu zwiększyć ekonomikę transportu poprzez zintensyfikowanie jego niezawodności, ograniczenie energochłonności, zredukowanie liczby osób potrzebnych do obsługi przenośnika taśmowego oraz maksymalne podwyższenie bezpieczeństwa całego procesu transportowego. Nasze krążniki do przenośników taśmowych to doskonałe elementy cenione nie tylko w górnictwie, ale również m.in. w budownictwie, energetyce, hutnictwie, w zakładach przemysłu spożywczego, gospodarstwach rolnych, portach przeładunkowych, na lotniskach czy też na placach składowych.

Siłą marki INTERkrąż jest wyjątkowa umiejętność sprostania specyficznym wymaganiom naszych Klientów pod kątem parametrów technicznych, warunków pracy oraz wytrzymałości elementów składowych przenośników taśmowych. Dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami projektowo-technologicznymi, aby stworzyć części do przenośników taśmowych, które zapewnią pełną satysfakcję naszych Klientów, czyli to, co jest dla nas najważniejsze.

 

 

Sprawdź części od INTERkrąż przeznaczone do zastosowania w przenośnikach taśmowych

krążniki INTERkrąż wspornik INTERkrąż girlandy INTERkrąż kotwy INTERkrąż
Krążniki do przenośników taśmowych Wsporniki do krążników Girlandy / zestawy krążników Kotwy górnicze metalowe